Na čem drží magnety? Které mince se přicvaknou k magnetům?

K čemu můžete přicvaknout magnety? Dobře drží na oceli, železe, ale i na dalších kovech. A naopak nedrží na mědi, stříbře, zlatě ani hliníku – podle toho třeba poznáte pravost stříbrných mincí. Zjistěte, na čem magnety drží a vyzkoušejte si to taky.

Na některých látkách a materiálech drží starší, feritové typy magnetů i novější super silné neodymové magnety velice dobře. K některým kovům se přitahují pouze malinko. A od nějakých kovů se magnetické kvádry, kostky i jiné tvary magnetů dokonce slabě odpuzují.

Záleží totiž, zda jsou to látky feromagnetické, paramagnetické nebo diamagnetické.

Feromagnetické látky – magnety se k nim přicvaknou a pevně drží

Feromagnetické kovy, látky a materiály jsou ty, které lidé běžně označují jako „magnetické“. Magnety na nich drží dobře.

Feromagnetické látky jsou:

  • železo,
  • nikl,
  • kobalt,
  • různé slitiny, ocel,
  • také povrchově upravená ocel, například pozinkovaná.

Přejeďte šroubovák magnetem a šroubky už vám nespadnou

Asi to znáte taky. Potřebujete zašroubovat malý šroubek. Jenže než se to podaří, z otvoru několikrát vypadne a zakutálí se kdo ví kam.

Stačí ale vzít do ruky silný neodymový kvádr nebo kotouč a šroubovák s ním několikrát přejet. A hle, šroubky na šroubováku drží!

Čím to je způsobené? Feromagnetické látky se totiž dají magnetizovat.

Chrom, hliník, sodík i platina jsou paramagnetické – přitahují se jen slabě

Paramagnetismus je takový slabý magnetismus. Chromové materiály, anebo předměty z hliníku se k magnetům přitahují pouze velice slabě. I když jsou samy nemagnetické, mají na magnetické pole malý vliv – mírně jej zesilují. Z toho důvodu je neodymové magnety lehce přitahují.

Paramagnetický je také například sodík či bismut.

A co zlato nebo stříbro? Jsou diamagnetické a magnety odpuzují

Přitahuje magnety i zlato či stříbro? Nepřitahuje, protože tyto kovy, včetně mědi, bismutu či uhlíku, jsou diamagnetické. To znamená, že jsou z nemagnetických kovů, přesto magnetické pole magnetů malinko zesilují. Potom dochází k tomu, že se od magnetů slabounce odpuzují.

Tohoto jevu využívají i numismatici. Pomocí jednoho z několika způsobů dokáží díky diamagnetismu otestovat pravost stříbrných mincí. Slouží na to magnetické testery vyrobené ze silných neodymových magnetů.

Přečtěte si: Které oběžné české a euro mince jsou feromagnetické?

Pokus: Vezměte do ruky magnet a otestujte kovy

Pořiďte si například magnetickou kostku z neodymu a vyzkoušejte doma, k čemu všemu se magnet přicvakne. Jen pozor na to, že silné neodymové magnety nepatří do rukou dětem.