Co si vzít na sebe, když…

Jdete se svými přáteli do společnosti? Vyrážíte se svou drahou polovičkou do divadla, či na nějakou akci, kde je určen typ a způsob oblečení? Je pak vcelku důležité dodržet určitá pravidla, při výběru vhodného oblečení. Zároveň je důležité vědět, v čem můžete na danou akci vyrazit a co je naopak naprosto nevyhovující.

Kino

Těšíte se již dlouho na film se svým oblíbeným hercem a ten konečně přichází do vašeho kina? Jak se pro tuto příležitost obléci? Do kina vám postačí běžné džínové kalhoty zkombinované s vaší oblíbenou košilí, nebo trikem. Jelikož je v kinech většinou chladněji, chybu neuděláte ani tehdy, pokud si oblečete také nějakou pěknou mikinu, či svetřík. Oblečení pro tuto příležitost by vám mělo sedět a mělo by vám být příjemné, přeci jen není vaším cílem být navlečen do něčeho, co vám je krajně nepříjemné a trápit se nepohodlím po celou dobu sledování filmu.

Sportovní akce s přáteli

Vyrážíte si se svými přáteli zahrát kopanou? Na sportovní akce, ať už se jedná o zmíněnou kopanou, nebo o jiný sport, je důležité si na sebe vzít opět pohodlné oblečení, jež je určené pro sportování. Vaše oblečení by mělo být vzdušné a z bavlny, aby dobře odvádělo pot. Vhodným sportovním oděvem jsou například kraťasy, či tepláky a sportovní tričko.

Tepláky by neměly být nijak volné, aby vám nebránily v pohybu a nepřekážely například při běhu. Pokud jdete provozovat sport, který vyžaduje ochranné pomůcky, rozhodně si je nezapomeňte vzít, abyste neriskoval úraz či dokonce váš život. Zejména byste neměl zapomenout na helmu.

Těšíte se již dlouho na chvíle, až začne sněžit a mrznout? Milujete společné lyžovačky, sáňkování a bruslení? Zimní sporty byste měl provozovat v oblečení, které je pro to určené. Na tepláky a triko si oblečte mikinu, nebo svetr a přes tuto spodní vrstvu si oblečte buď kombinézu, nebo oteplováky.

Na oteplováky pak oblékněte ještě teplou bundu, kombinéza je většinou overalového typu a zateplí celou vaši postavu. Vše završte teplými rukavicemi, šálou a nezapomeňte na čepici. V případě lyžování pak ještě na hlavu nasaďte ochrannou pomůcku – helmu. Bez ní na svah raději nechoďte, abyste si nekoledoval o úraz.

Svatba, ples a divadlo

Pokud se vydáváte na některé akce, kde je určeno, co si vzít na sebe, dodržujte tato nepsaná pravidla. Mluvíme zejména o akcích typu svatba a ples. Zde je nutno si na sebe obléci kvádro, do něhož si vezmete hodící se košili a uvážete si kravatu, nebo si vezmete motýlka. Vše završíte hodící se obuví.

Do černého obleku se nejvíce hodí bílá, červená, nebo oranžová košile. Kravata by neměla být nijak extrémně vzorovaná, nejvhodnější jsou ty jednobarevné, které budou barevně ladit s oblekem a košilí. Boty by měly být černé. Na hlavu si můžete vzít buřinku, nebo černý cylindr.

Ve chvíli, kdy se na tyto společenské akce obléknete jinak, než je dáno a očekáváno, bude to bráno jako společenský poklesek. Jak se lidově říká, neznalost člověka neomlouvá.

Co se týče divadla, je oblékání vcelku specifické. Jsou divadla, např. Národní divadlo, kde se neustále drží slavnostní způsob oblékání. V maloměstských divadlech je však již slavnostní odívání přežitkem a očekávat můžete to, že do divadla přijdete ve slavnostním oděvu jediní. Často se zde setkáte s lidmi oblečenými tradičně v džínech a košilích.