Dostaň se do formy, začni sportovat

Léto je tady a ty víš, že tvoje tělo není úplně v kondici a chceš s tím něco udělat. Je to jasné, ideálně bys potřeboval dostat zabrat nějakým sportem. Pokud jsi se ovšem doposud sportu vyhýbal, tak rozhodně nepřepal start a začni raději zvolna. Pro začátečníky doporučujeme například procházky, jízdu na kole, běh či třeba plavání.

Kdy a jak začít sportovat

Většině uvedeným aktivitám se samozřejmě můžeš věnovat celoročně. V létě to není žádný problém, stačí kraťasy, tričko a pohodlná sportovní obuv. Pokud však plánuješ začít běhat třeba v zimě, tak určitě nezapomeň na kvalitní funkční oblečení, které nejen uchová tvoje tělo v teple, ale hlavně v suchu. Vše seženeš v kvalitním obchodě se sportovními potřebami.

Pořiď si parťáka

Pokud máš během počátků sportování strach ze selhání, pokuse sehnat si parťáka. Vzájemně se můžete motivovat a předhánět k lepším výkonům. Ať už s parťákem nebo bez, v dnešní digitální době je dobré si k tomu pořídit i chytrou elektroniku, která ti pomůže sledovat a zaznamenávat tvoje výkony a tím tě motivuje postupně zvyšovat zátěž, nebo alespoň udržet nastavené cíle. Dopředu tě bude hnát touha překonávat své osobní rekordy, případně je budeš porovnávat se svým parťákem. To je totiž jedna z mnoha výhod této elektroniky.

Pomalý rozjezd, postupné zvyšování zátěže

Je super, že si se rozhodl se sebou něco dělat, ovšem po dlouhé době lenošení je potřeba prvotní výkony držet na uzdě. Ze začátku to prostě nepřeháněj, tvoje tělo si nejprve potřebuje zvyknout na novou zátěž. Potřebuješ se naučit správně dýchat během sportu a poté taky tělo regenerovat. Přehnaný trénink s vysokými nároky by ti mohl způsobit nejen zdravotní potíže, ale také odradit od toho pokračovat.

Obrať se na profesionálního trenéra

Pokud se chceš dostat do formy měl bys sportovat alespoň 2-3x týdně. Můžeš sporty i různě kombinovat. Ať už se rozhodneš pro jakýkoli sport, je základem zvládnutí správné techniky. Bez správně prováděné techniky si opět můžeš spíš než zlepšení fyzické kondice uhnat nějaký problém. To je problém většiny začátečníků a proto se neboj ve svém okolí najít trenéra, nebo kamaráda který se konkrétnímu sportu věnuje již delší dobu a ví jak by správná technika měla vypadat. Pomůžou ti v začátcích zvládnout správný postup při sportování.

Úprava jídelníčku je potřeba

Každý, kdo někdy začne se sportem, si dříve či později uvědomí, že jen pohyb nestačí. Pokud si chceš svoje tělo udržet v dobré kondici, budeš muset upravit i svůj jídelníček. Ovšem i v tomto případě nedělej změny razantně, ale spíš postupně a opatrně. Jedině tak budeš mít jistotu, že u nového stylu stravování zůstaneš. Razantní změny totiž povedou spíš k selhání, které by tě odradilo od dalších pokusů. Opět se nemusíš bát oslovit nějakého výživového poradce, který ti pomůže sestavit jídelníček na míru.

Ty to zvládneš

Držím palce, ať se ti to povede. Největší motivace je výsledek, který si ale musíš nejdřív vybojovat a cesta k cíli určitě nebude vždy snadná.