Udělejte dojem na první pohled, jak se obléct na pohovor

Jak se říká, bez práce nejsou koláče, ale především peníze. Máte před sebou důležitý úkol, chystáte se na pracovní pohovor a potřebujete na potenciálního zaměstnavatele udělat dobrý dojem. Nedílnou součástí toho, jaký dojem budete budit je i to, co si vezmete na sebe. Ne nadarmo vzniklo jedno známé rčení: šaty dělají člověka.

Možná i vy, stejně jako řada dalších lidí má názor, že na pohovoru přece jde o to co umíte a jak se dokážete prodat. Ano, zcela jistě máte pravdu, ale ne tak úplně. Na pohovoru totiž jde hlavně o to udělat dobrý, ba přímo skvělý, první dojem. A ten můžete udělat už mezi dveřmi tím, co budete mít na sobě.

Základem je čistota

Ještě než si tady napíšeme několik příkladů na vhodné oblečení, dovolím si zmínit jednu důležitou věc – základ všeho je čistota. Možná si říkáte, že to je samozřejmost, tak na co to zmiňovat? Prostě, sáhněte si do svědomí, opravdu je to tak?

Být pěkně umytý, oholený, ostříhané vlasy a nehty. Vhodně zvolený parfém také není na škodu. Zápach z úst taky dokáže odradit kde koho. Vše jsou to detaily, které jsou na první pohled vidět, a neměly by se opomíjet.

Na jakou pozici se vlastně hlásíte?

Zvolení správného oblečení na pracovní pohovor určitě bude zásadně ovlivňovat o jakou pracovní pozici se chcete ucházet. Bude docela rozdíl, zda se jdete ucházet o místo v bance, do restaurace, či někam na stavbu. Asi bude zbytečné, když půjdete v saku žádat o práci zedníka.

Džíny, košile či svetr?

V některých odvětvích, například reklamní agentury či jiné firmy hledající kreativce, by v obleku případný pohovor vypadal moc škrobeně a potenciálního zaměstnavatele by spíš odradil.

Dojem můžete udělat pohodlně i v dobře padnoucích džínech a košili, ovšem zapomeňte na světle modré kalhoty, které jsou sice klasikou, nicméně na pohovor se nehodí. Volte spíš tmavší barvu kalhot a k tomu světlou košili. Není nutné sáhnout po tradiční bílé, ovšem nevadí.

V chladné počasí nevadí ani svetr, ovšem vyhnul bych se nápadným vzorům, třeba vánoční sob asi nebude to pravé ořechové.

V případě bot tenisky nechte doma a zvolte raději tmavou šněrovanou obuv.

Je oblek sázka na jistotu?

Jdete-li se ucházet o nějakou práci do firmy, kde je standardem oblek, určitě jej můžete považovat za jistotu. Přeci jen, v čem jiném byste vypadali upraveněji a elegantněji?

Neměli byste ovšem šahat po černé klasice, ta se na pohovor nehodí. Místo toho bude lepší zvolit jinou barvu, jakýmkoli odstínem šedé nebo modré nic nepokazíte.

Boty černé nebo hnědé lakované, dle zvolené barvy saka budou taktéž fungovat spolehlivě.

Kravata není nezbytnou součástí, ovšem celkový vzhled pak bude vypadat profesionálněji. Barevně by neměla být moc extravagantní.

Nemusíme zmiňovat, že sako by mělo dokonale padnout. Celý komplet doplní ještě opasek, který by měl ladit s barvou bot a jako vhodný doplněk doporučíme hodinky.