Mají muži s vousy více bakterií než psi?

Všichni milovníci mužských vousů pozor! Vědci ve Švýcarsku zjistili, že mužské vousy mají nejspíše více bakterií, než psí srst. Je to pravda? A jak na to vlastně přišli?

Švýcarský tým vedený profesorem Andreasem Gutzeitem odebral vzorky srsti 30 psů a vousů 18 mužů ve věkovém rozmezí 18 až 76 let a porovnal je mezi s sebou na výskyt bakterií.

Výsledek?

Profesor Gutzeit po celém procesu prohlásil, že po porovnání obou vzorků našli vědci výrazně větší množství bakterií v těch mužských. Obecně tak lze říci, že psi se mohou považovat v porovnání s vousatými muži za čistotné.

Test zjistil, že všichni muži měli ve vousech vysoký výskyt bakterií, zatímco většina psů pouze průměrný. U některých mužů byly dokonce nalezeny bakterie ohrožující lidské zdraví.

Dá se tomu všemu věřit?

Muži si v tomto výzkumu sice nevedli moc dobře, ovšem je nutné podotknout, že mužů v tomto výzkumu bylo podstatně méně, než psů. Celkový počet psů s vysokým výskytem bakterií na srsti tak stále převyšoval počet mužů s tímto hodnocením. Navíc není jisté, zda výzkum zkoumal různé délky vousů či pouze jeden typ. Data tak nejsou zdaleka tak přesvědčivá, jak profesor Gutzeit tvrdí.

Můžeme si proto oddychnout – situace není tak strašná, jak vědci tvrdí!